Co je u nás nového
2021/06
16

Pohled do Archivu 14 - katalog

Pozvánky, plakáty a katalogy jsou pro archiv stěžejními dokumenty. Autorské a kolektivní katalogy tvoří dva základní oddíly dokumentů v našem Archivu. Jsou pro nás důležitými zdroji informací o autorech, výstavách a akcích, o výstavních prostorách, vystavených dílech i kurátorských přístupech. Všechny katalogy detailně zpracováváme v naší volně přístupné databázi abART (isabart.org). K začátku června bylo v abARTu zpracováno 26 750 autorských a 8 485 společných katalogů, nezpracovaných je násobně více.

Jako vzorek jsme pro výstavu Pohled do archivu 14 – katalog vybrali několik autorů  (Václav Boštík, Libor Fára, Clara Istlerová, Dagmar Jirousková, Stanislav Odvárko, Miroslav Pechánek) a třicítku současných i zaniklých galerií usilujících o vlastní, dobře rozpoznatelný a nezaměnitelný vizuální styl. Pokud se nám podařilo zjistit, jsou v závorkách uvedeni autoři grafických řešení. 

Blansko, Závodní klub ROH - Brno, Fait Gallery (Michal Hanauer, Petra Roubalová), Galerie Jaroslava Krále (Jan Rajlich, st.), Galerie mladých (Vlasta Baránková), Galerie Na bidýlku, Kabinet fotografie Jaromíra Funka - Česká Bříza, Galerie Sam 83 (Sráč Sam) - České Budějovice, Dům kultury ROH, Malá scéna (Jiří Hovorka) - Hlinsko, Městské muzeum a galerie - Hranice, Městské muzeum a galerie (Eduard Ovčáček) - Cheb, Galerie výtvarného umění (Petr Kolář, Martin Kutálek) - Kladno, Galerie 55 (František Tomík), Malá galerie České spořitelny - Klatovy, Galerie U bílého jednorožce (Václav Fiala) - Liberec, Oblastní galerie - Litoměřice, Severočeská galerie výtvarného umění (Přemysl Straka) - Litvínov, Salon Mina (Joska Skalník) - Olomouc, Divadlo hudby (Pavel Herynek), Galerie Caesar (Oldřich Šembera), Galerie pod podloubím (Oldřich Šembera) - Orlová, Dům kultury - Praha, Alšova síň Umělecké Besedy, Divadlo v Nerudovce, Galerie Fronta, Galerie mladých - Mánes, Galerie na Karlově náměstí, Ústřední kulturní dům železničářů (Karel Ditrich)