What's new




2011/06
01

Dny otevřených dveří

Archiv výtvarného umění založil v roce 1984 v Kostelci nad Černými lesy výtvarník a publicista Jiří Hůla (1944) jako nevýběrový soubor dokumentů a informací o současném českém a slovenském výtvarném umění. Od roku 2003 Archiv spravuje stejnojmenné občanské sdružení.
Kromě katalogů, monografií, knih a časopisů Archiv shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje i další dokumenty, které se jinde plošně nearchivují – plakáty, tiskové zprávy, texty, výstřižky, fotografie, diapozitivy, CD-romy, parte, navštívenky, pozvánky ad. Dnes je zřejmě největší specializovanou sbírkou, řádově statisíce jednotek.Archiválie poskládané v banánových krabicích (asi 1 300 kusů) byly v instalaci Dominika Langa jednou ze zahajovacích výstav Centra současného umění DOX v Praze-Holešovicích. Od ledna 2010 sdružení v DOXu provozuje odbornou knihovnu. Otevřeno st-pá 11-19, so-po 10-18 hodin. V knihovně je pouze část dokumentů – základní literatura a dosud nezpracované autorské knihy a katalogy, vše ostatní je uloženo v Písnici, kde díky vstřícnosti Národní technické knihovny Archiv získal do střednědobého pronájmu rozsáhlé a zařízené skladovací prostory.Na zpracování a zpřístupnění shromážděných dokumentů a informací o výtvarném umění Archiv od roku 2003 vyvíjí, plní a na adrese www.artarchiv.cz/abart volně zpřístupňuje vlastní informační systém abART. abART je relační databáze založená na atomizaci vkládaných dat a na jejich všestranném propojení. Ke konci května je v abARTu založeno 102 000 osob, zpracováno 35 000 výstav, 70 000 dokumentů, vytvořeno 1 070 000 základních vazeb.
Ve dnech 17. – 19. června pořádá Archiv v Písnici (Ladislava Coňka 4, objekt vedle hasičské zbrojnice) Dny otevřených dveří. Zájemci mohou, kromě komentované prohlídky, navštívit výstavy Josefa Richarda Marka a Lubora Marka, poslouchat vystoupení spřátelených hudebníků, shlédnout filmy, seznámit se s možnostmi abARTu, nakoupit antikvární knihy a duplicitní katalogy.
18. června od 14 do 18 hodin se tamtéž uskuteční Dětský den s Lichožrouty (lichožroutí dílna, soutěže zručnosti a malování, divadlo, hasičské auto, fotografování s Lichožrouty, promítání animovaných filmů, plackovač, archivní štěstí ad.).
Archiv s díky přivítá dokumenty a informace o výtvarném umění, antikvariátní knihy, drobnosti do „dětských štěstíček“ a liché ponožky (licháče) na výrobu Lichožroutů.

Spolupořadatel
Sbor dobrovolných hasičů Písnice

Kontakt:
Jiří Hůla hula@artarchiv.cz, 731151262
Martin Marek marek@artarchiv.cz, 739596686

Archiv výtvarného umění
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha 7

Činnost Archivu podporuje Ministerstvo kultury České republiky.