What's new
2012/11
15

Petr Spielmann: Brno–Praha–Bochum–Brno

Archiv výtvarného umění, o.s.
Vás srdečně zve na výstavu

Petr Spielmann
Brno
PrahaBochumBrno

Centrum současného umění DOX
Malá věž, 8. 11. 3. 12. 2012
Poupětova 1, Praha 7


Petr Spielmann se narodil 11. října 1932 v Ústí nad Labem, v letech 1952-1957 vystudoval Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně, Filozofickou fakultu (dějiny umění a národopis). Do roku 1959 působil v Městském muzeu v Brně, poté deset let v Národní galerii v Praze. V roce 1969 odešel jako odborný asistent na stáž do Städtische Kunstgalerie Bochum. V Bochumi již zůstává a v roce 1972 se po smrti historika umění Petera Lea stává ředitelem Musea Bochum (dříve Städtische Kunstgalerie Bochum).
Uspořádal zde za pětadvacet let let přes 350 výstav doprovázených kvalitními výstavními katalogy. Jako národopisce jej zaujímala také kultura a tvorba imigrantů. Museum Bochum se jako z jedna z mála "západních" institucí soustředila na umění bývalého východního bloku. Z českých umělců zde samostatně vystavovali např. František Lesák, Josef Šíma, Jiří Seifert, Mikuláš Medek, Jan Koblasa a mnoho dalších. Díky Spielmannově snaze je ve zdejších sbírkách zastoupeno více než čtyřicet českých umělců (Kupka, Zrzavý, Gutfreund, atd.). V prostorách hradu Haus Kemnade Petr Spielmann pořádal pavidelné folklórní festivaly.
Přiblížit tak rozsáhlou kunsthistorickou a sběratelskou činnost Petra Spielmanna na jednom místě je obtížné, na výstavě tak uvidíte zejména fotografie expozic, výstavní katalogy, plakáty či fotografie z osobního archivu. Pro Archiv výtvarného umění se tak stalo hlavním cílem zpracování Spielmannova působení v otevřeném online informačním systému abART.